Ett Spelarråd är bildat
2019-01-22 10:53
Viktigast för Gantofta IBK är våra medlemmar. Det är medlemmarna som är Gantofta IBK. Därför har styrelsen beslutat att bilda ett Spelarråd bestående av två representanter från varje ungdomslag. Spelarrådet kan liknas vid skolans Elevråd.
I söndags var den första historiska träffen när Spelarrådet träffades i Dalstugan. Peter Olofsson och Camilla Torpling representerade styrelsen. Många bra synpunkter och förslag kom fram på detta första möte. Punkter som tas vidare till styrelsen för behandling och återkoppling på nästa möte. Fyra gånger per säsong kommer Spelarrådet att träffas.
Vi hoppas och tror att genom ett aktivt Spelarråd kunna anpassa och förbättra vår verksamhet ytterligare för att bli ännu mer lockande för ungdomar att börja spela innebandy och fortsätta spela hela livet.























