Gantofta Innebandyklubb

Glädjen framför allt
Damlag

5 dagar kvar

2016-09-26 11:01
5 dagar kvar till seriepremiären och det första derbyt i seriesammanhang. Nedräkningen har börjat och här på hemsidan ska vi dag för dag ta tempen på olika personer och titta på lite statistik.
Gantofta IBK och FC Helsingborg har mötts 3 gånger, dock aldrig i seriespel. Första gången de drabbade samman var i kvalet 2014/2015. Inför storpublik i Idrottens Hus blev det tyvärr förlust med 2-5. Några månader senare möttes lagen igen i FCH cup där matchen slutade oavgjort 1-1.
Den tredje och senaste gången lagen ställdes mot varandra var för några veckor sedan i Höllviken cup. En målsnål tillställning som slutade 0-1. Med andra ord är det hög tid att spela hem första segern på lördag.
Laget har spelat 7 matcher under försäsongen. 3 i DM och 4 i Höllviken Cup. Det har blivit 3 segrar, 1 oavgjord och 3 förluster. Segrarna har varit med god marginal 5-1, 7-3 och 6-2 medans samtliga förluster har varit med uddamålet. 1-2, 0-1, och 1-2.

Flest poäng har Olivia Olsson och Camilla Hellberg gjort med 8 var. Hela 15 spelare har lyckats att producera poäng så det är en bra bredd i truppen med en fin spets. Nyförvärven har alla fått matchtid där framför allt Olivia Olsson, Jenny Friberg och Carolin Lindberg har fått mycket speltid och producerat poäng.

Nyhetsarkiv

HUVUDSPONSORER

KlubbhusetOxdog

Silversponsorer

ICA Maxi RååGävle Fjärrfrakt

Bronssponsorer

Naprapat Hälsan