Åstorp/Kvidinge IBS A inledde målskyttet genom Linnea Pfeiffer, assisterad av Emilia Losell, och tog ledningen med 1-0. Gantofta svarade dock snabbt när Bella Edvardsson, med assist från Emilia Cleasby, kvitterade till 1-1. Utvisningar i perioden, Filippa Pålsson från Å/K fick en 2-minutersstraff för låsning av klubba, och Bella Edvardsson ådrog sig en utvisning för upprepade förseelser.
I den andra perioden fortsatte Åstorp/Kvidinge att utnyttja målchanserna. Felicia Karlsson och Julia Pålsson utökade ledningen till 3-1 och 4-1, båda assisterade av Linda Augustsson. Gantofta kämpade på, Å/K:s Felicia Karlsson fick en utvisning för hårt spel. Perioden avslutades med Åstorp/Kvidinge i klar ledning.
I den tredje perioden fortsatte Åstorp/Kvidinge att vara det dominerande laget. Julia Pålsson gjorde sitt andra mål, assisterad av Linda Augustsson, och utökade ledningen till 5-1. Gantofta gav inte upp och reducerade genom Agnes Jönsson Roswall, assisterad av Nellie Borg, till 5-2.
Matchen slutade med en seger för Åstorp/Kvidinge IBS A med 5-2. Det var en intensiv och händelserik match där båda lagen visade kämpaglöd, men Åstorp/Kvidinge drog det längsta strået och tog hem segern.